يأيها الناس اتقوا ربكم الذي خلقكم من نفس وحدة وخلق منها زوجها وبث منهما رجالا كثيرا ونساء واتقوا الله الذي تساءلون به والأرحام إن الله كان عليكم رقيبا


Ey insanlar! Sizi, bir tek benlikten Yaratan, onun eşini ondan Yaratan, ikisinden birçok erkek ve kadın türetip yayan Efendiniz’e yönelik sorumluluk bilincine erişin. Ve birbirinize O'nunla dileklerde bulunduğunuz Allah'a yönelik sorumluluk bilinci taşıyın. Yakın akrabalık ilişkilerini de gözetin. Kuşkusuz, Allah, üzerinizde Gözetleyen’dir.


  • Kadının yaratılışı, bu ayetle birlikte, 7:189, 30:21, 39:6 ayetlerinde, “Erkeğin benliğinden yaratıldı!” olarak bildirilmiştir. Aynı konu, Tevrat, Yaratılış 2:21-23 yazımlarında, şöyle yazılıdır: “Rab, Âdem’e derin bir uyku verdi; Âdem uyurken, onun kaburga kemiklerinden birini alıp, yerini etle kapadı. Âdem’den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratarak onu, Âdem’e getirdi. Âdem, şöyle dedi: ‘İşte bu, kemiklerimden alınmış kemik; etimden alınmış ettir. Ona, kadın denilecek. Çünkü o, adamdan alındı.’”

login form
mealteklif.com

Öneride bulunmak için giriş yapın.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Hesabınız yoksa kaydolun

Hizmet şartları Gizlilik politikası

Kuran çevirileri öneri sayfası

posta@mealteklif.com